Докуменат Међународног кривичног трибунала за бившу Југославију који се налази у прилогу, ICTY Exhumation update, 2013 (Ажурирани подаци о ексхумацијама, 2013) од изузетног је значаја не само за проучавање стратишта Каменица, него и за сагледавање људског биланса Сребренице у ширем смислу. У односу на изјаву коју је Томислав Савкић 2007. године дао тиму одбране Љубише…
Милан Ст. Протић о Сребреници и генералу Младићу
Тирада (у енглеском за то постоји прикладнија реч, rant) коју је недавно у једној ТВ емисији поводом Сребренице изрекао Милан Ст. Протић представља школски пример незналачког, али тиме нимало мање малициозног трабуњања “друге Србије.” Очигледно је да Протић о Сребреници не зна ништа и да га злонамерно исконструисани званични наратив привлачи само утолико што му…
Хашки трибунал и ДНК докази
Када у вези са показивањем кључних доказа почну да се ређају процесни марифетлуци, то је непогрешиви знак да са доказним материјалом нешто није у реду. Илустративан и сасвим свеж пример који ћемо навести је из праксе Хашког трибунала. Односи се на доступност најважнијих материјалних доказа у вези са Сребреницом и на неостваривање права оптуженог да…
Сребренички ревизионизам? (2011)
Сваки 11. јули пружа нам нову прилику да сведемо рачуне и да званични сребренички наратив, који већ петнаест година својим бомбастим и највећим делом неутемељеним тврдњама оптерећује свет, подвргнемо поновном критичком преиспитивању. Сребреничка годишњица увек је изузетно прикладна прилика за критички осврт такве врсте. Сваке године супротна страна од 11. јула прави пропагандни фестивал. Зашто…
Ратко Шкрбић: Неумољива математика Сребренице (2015)
Пук. Ратко Шкрбић (ВЈ и ВРС) посветио је последње године свога живота проучавању догађаја у Сребреници. Сведочио је као вештак одбране у два сребреничка предмета пред МКТБЈ у Хагу. Посебан предмет пажње пук. Шкрбића били су непрецизности и фалсификати у вези са бројем сребреничких жртава. Текст који следи објављен је у бр. 24 бањалучког часописа…
Приказ књиге Српске жртве Сребренице 1992—1995, Историјски пројекат Сребреница, Београд 2012.
Књига коју Милош Милојевић из Београдског културног клуба овде приказује једна је од најновијих истраживачких монографија Историјског пројекта Сребреница. Овим делом попуњава се огромна и неопростива празнина у литератури на тему страдања српског становнштва сребреничког краја током рата у БиХ, 1992. – 1995. Тежиште лажне слике коју сребренички лоби покушава да одржи је теза o…
Сателитске фотографије сребреничког геноцида и њихова доказна вредност (2011)
Наше недавне опаске у вези са поузданошћу кључних доказа на којима сребренички наратив почива („Сребреница очима Карла Попера“) изазвале су живе коментаре, и то не само из езотеричне области философије науке. Један читалац се нарочито потрудио да истражи шта технологија за надгледање из васионе стварно може или не може да учини и, још важније од…
Предност непроверљивости: Карл Попер разматра Сребреницу
Карлу Поперу дугујемо драгоцени увид да ни једну хипотезу, став или теорију не би требало прихватити ако је формулисана на такав начин да ју је немогуће оповргнути. Да би се нешто оповргнуло, прво се мора тестирати. То подразумева да је могуће доћи до поновљивог резултата који противуречи првобитној тези; у противном, теза је недоказива и…